Ubezpieczenia komunikacyjne Ubezpieczenia komunikacyjne Ubezpieczenia majątkowe Ubezpieczenia na życie Ubezpieczenia finansowe

 
 
 

Prześlij mi kopię

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym i musi je mieć każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie OC jest w pewnym sensie nietypowym rodzajem ubezpieczenia, ponieważ chroni zarówno tego, kto jest posiadaczem pojazdu oraz tego, kto jest poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. Jeśli zdarzy nam się spowodować wypadek, to jego ofiara i każda osoba będąca poszkodowaną dostanie odszkodowanie z naszego ubezpieczenia OC. Dotyczy to zarówno uszkodzonego samochodu, jak i uszczerbku na zdrowiu (leczenie, rehabilitacja czy renta). Podobnie wygląda sytuacja, gdy to my jesteśmy ofiarą wypadku – odszkodowanie dostaniemy z polisy OC sprawcy.

Warto wiedzieć! Szkodę zgłaszamy w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym polisę ubezpieczenia OC posiada sprawca wypadku.Dobrze jest dostarczyć ubezpieczycielowi dokumentację zdarzenia - zdjęcia z miejsca zdarzenia. Wystarczy telefon komórkowy którym wykonamy zdjęcia uszkodzonych pojazdów.

Po zakupie samochodu używanego, ubezpieczenie OC przechodzi wraz z pojazdem na kupującego. Po nabyciu samochodu mamy obowiązek zgłosić ten fakt zakładowi ubezpieczeń, w którym nabyty pojazd ma ubezpieczenie OC. Zakład ubezpieczeń może po sprzedaży auta przeliczyć na nowo składkę, kierując się danymi oraz zniżką nowego właściciela. Niewykluczone więc, że dostaniemy zwrot część składki opłaconej przez sprzedającego lubniestety... trzeba będzie dopłacić


Warto wiedzieć! Do 30 dni od dnia nabycia pojazdu masz prawo rozwiązać umowę ubezpieczenia OC z zakładem ubezpieczeń sprzedającego i wybrać inne towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy najpierw powiadomić dotychczasowego o chęci rozwiązania umowy, a dopiero potem podpisać umowę z inną firmą. Unikniemy w ten sposób pułapki tzw. podwójnego ubezpieczenia OC.

Jezeli masz watpliwości, skontaktuj się z nami a wybawimy Cię z potencjalnych kłopotów związanych z ubezpieczeniem OC.